Czego uczy zawodników sportów walki program telewizyjny

Nasza rzeczywistość mocno się zmieniła. Ubolewam nad tym, że gale sportów walki nie są obecnie organizowane, a jedyna styczność z nimi jaka nam została, to program Tylko Jeden emitowany na polsacie (piątek, 22:05). 

Moi znajomi, którzy nie interesują się na co dzień sportami walki, zadają mi bardzo ciekawe pytania, na temat redukcji wagi o zawodników sportów walki🧐

– Karol, po co oni to robią?
– Widziałeś ostatni odcinek?! On ledwie chodził!
– Jak to jest możliwe, że on w kilka dni stracił tyle kilogramów?
– Czy to co oni robią jest w ogóle zdrowe?

Już odpowiadam 👇👇

🥊Zawodnicy sportów walki, którzy startują w ustalonych kategoriach wagowych, bardzo często redukują swoją masę ciała poprzez wysiłek, odwodnienie czy drastyczne zmniejszenie kalorii.

🥊Zarówno długotrwałe, jak i ostre cięcie masy ciała (często właśnie w postaci skrajnego odwodnienia), są powszechnie stosowane w tym sporcie. Praktyki te bardzo często warunkują sukces zawodnika na macie, w klatce czy ringu. Niestety mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia i sprawności fizycznej, jeśli nie są rozsądnie stosowane.

🥊Poprzez racjonalną manipulację spożycia błonnika, węglowodanów, sodu i płynów, dany zawodnik może zminimalizować zagrożenia dla zdrowia wynikające z nadmiernego pocenia się (odwodnienia💧).

🥊Zawodnicy sportów walki powinni zwracać większą uwagę na strategie żywieniowe, które umożliwiłyby im skuteczną redukcję, uwzględniły zadawalającą regenerację, a przy tym były łatwe i praktyczne w zastosowaniu. Jak to zrobić? Najlepiej, aby taki zawodnik skupił się na odpowiednich źródłach węglowodanów i spożyciu płynów.

🥊Ważne jest też to, by zawodnik oparł swoje żywienie w dniu walki na wypróbowanych produktach, które je na co dzień w trakcie przygotowań. Dlaczego? Burger zjedzony zaraz po ważeniu (w nagrodę za redukcję) może odbijać się jeszcze w czasie walki!!!

🥊Na koniec dodam, że zawodnik powinien wcześniej wyznaczać możliwe do zrzucenia kilogramy, tj. wiedzieć przed przygotowaniami czy campem przygotowującym do ważnych zawodów lub walki, ile chce zrzucić i jakimi sposobami. Powinien również testować, oceniać i udoskonalać swoje praktyki w zakresie zmniejszania masy ciała i odzyskiwania kilogramów, by wiedzieć jak zareaguje ogranizm już przed samą walką. Prawidłowa strategia żywieniowa eliminuje problemy, takie jak te, które przytrafiły się jednemu z zawodników z programu tylko jeden, co niestety skutkowało zakończeniem jego przygody z programem. 

A ty co myślisz na ten temat?

19 maja 2020

Facebook

Najnowsze komentarze

    Posłuchaj podcastu

    Newsletter

    Zapisz się na newsletter